PPC systémy

  • Kapitola: Základy
  • 3/86
  • Poslední aktualizace: 25.1.2023

PPC systémy si představte jako online tržiště reklamy. Zaregistrujete se, získáte účet a začnete nakupovat reklamu na reklamních plochách, kterými daný systém disponuje.

Google Ads

Google Ads

Google Ads je globální PPC systém Googlu. Reklamu můžete umístit jednak do vyhledávání Google, jednak do rozsáhlé sítě partnerských webů po celém světě. Můžete tak oslovit zákazníky nejen v ČR, ale i v zahraničí. Kde se reklama zobrazuje?

  • Ve vyhledávání na Google.cz a ostatních Google doménách (Google.com, Google.sk, Google.fr atd.).
  • V Google Search Network, síti partnerských vyhledávačů Google, do které patří jak vyhledávání na ostatních webech Google (Google Mapy, YouTube), tak i partnerské vyhledávače — v zahraničí AOL, u nás např. Centrum.cz nebo Atlas.cz.
  • Google Display Network, síti partnerských webů — opět na těch, které patří Googlu, jako je YouTube nebo Gmail, ale také na tisících velkých i malých partnerských webech — z těch velkých jsou to např. TN.Nova.cz, Lidovky.cz, Elle.cz nebo iHNed.cz.

V červenci 2018, po 18 letech fungování, Google přejmenoval svůj reklamní systém Google AdWords na Google Ads. Nenechte se tedy zmást, Google AdWords a Google Ads je úplně totéž. Jen je teď správně nazývat to Google Ads. Připravte se na to, že na původní název budete ještě dlouho narážet v dříve datovaných a stále platných článcích.

Sklik

Sklik


Sklik je lokální PPC systém Seznamu. Reklamu tak můžete mít ve vyhledávání Seznamu nebo také v síti partnerských webů. Jak správně tušíte, na Seznam zahraniční uživatelé moc nechodí, takže se hodí jen pro oslovení zákazníků z Česka. Kde se reklama zobrazuje?

  • Ve vyhledávání na Seznam.cz a ve vyhledávání dalších webů Seznamu (Sbazar, Seznam Obrázky).
  • síti partnerských vyhledávačů, do které patří weby operátorů T-Mobile, O2 a Vodafone nebo např. vyhledávače Volný.cz a 1.cz.
  • obsahové síti Skliku — na webech společnosti Seznam, jako jsou Novinky.cz, Super.cz, ProŽeny.cz, Sport.cz, ale i na partnerských webech, např. iDNES.cz, iPrima.cz, Blesk.cz.

Microsoft Advertising

Microsoft Advertising, dříve známý jako Bing Ads, má v Česku postupně rostoucí podíl a u mnohých inzerentů dokáže v návštěvnosti i tržbách přeskočit i Sklik. Reklamu zobrazuje nejen na Bingu, ale také na Yahoo! AOL nebo DuckDuckGo.

Další PPC systémy

U nás a především na Slovensku operuje eTarget, v Rusku má svůj vlastní systém vyhledávač Yandex. I v mnoha dalších zemích existují menší lokální PPC systémy.

Něco se vám nezdá?