Cena za klik

  • Kapitola: Základy
  • 15/106
  • Poslední aktualizace: 10.6.2019
Cena za klik
5 (100%) 5 hlasování

Algoritmus řazení reklam proběhne při každém vyhledávání. Proto se pozice v průběhu dne mění, stejně jako se mění počet inzerentů, kteří vstupují do aukce. Zároveň se mění i cena za klik.

Cena, kterou nabízíte, není totožná s cenou, kterou platíte. Nabízíte maximální cenu za kliknutí (kolik jste maximálně ochotni zaplatit za návštěvníka) a systém vám garantuje, že tuto cenu nikdy nepřekročí. Reálná cena, kterou budete platit, ale může být i nižší. Systém se sám stará o to, aby inzerent platil jen takovou cenu, jaká je potřeba k udržení pozice. Jinými slovy, platíte vždy jen o jednotku víc, než je třeba k přeskočení konkurenta pod vámi.

Protože cenu ovlivňuje množství konkurenčních reklam, jejich cenové nabídky a jejich skóre kvality, dopředu nedokážeme přesně určit, jakou cenu budeme platit. Platí ale, že čím obecnější a konkurenčnější klíčové slovo je, tím bude pravděpodobně i dražší.

S jakými typy CPC se setkáte

Cena za klik (CPC — Cost-Per-Click) se v PPC systémech vyskytuje hned v několika různých souvislostech:

  • Maximální nabídka (max CPC) — je cena, kterou nabízíte, maximální limit, jenž jste ochotni za klik platit. Za žádný jednotlivý klik nezaplatíte více. Maximální cena, kterou vás nechá systém nabídnout, je v Skliku 1 000 Kč, v Google Ads 1 000 USD (resp. ekvivalent měny účtu podle aktuálního kurzu).
  • Skutečná cena za klik — je cena, kterou reálně platíte a která je buď stejná, nebo většinou nižší než vaše maximální nabídka.
  • Průměrná cena za klik — v přehledech v Google Ads a Skliku nevidíte ve skutečnosti cenu za každý jednotlivý klik, ale vidíte průměrnou cenu za nějaké období pro dané klíčové slovo, skupinu slov nebo kampaň.
  • Minimální nabídka (min bid) — je cena, kterou systém vyžaduje, aby vůbec pustil vaše klíčové slovo do aukce. U každého slova a inzerenta je tato požadovaná nabídka různá, ale systémově nejnižší možná nabídka je v Google Ads 1 halíř (resp. 0,01 měny účtu) a v Skliku 20 haléřů.
  • Minimální nabídka pro první stránku (first page bid) — Google Ads také vypočítává minimální nabídku, kterou je třeba zvolit, abyste se dostali mezi inzerenty na první stránce výsledků vyhledávání (protože ty další už jsou dost nezajímavé).

Také by vás mohlo zajímat

Něco se vám nezdá?