Cena za klik

  • Kapitola: Základy
  • 15/94
  • Poslední aktualizace: 25.9.2020

Algoritmus řazení reklam proběhne při každém vyhledávání. Proto se pozice v průběhu dne mění, stejně jako se mění počet inzerentů, kteří vstupují do aukce. Zároveň se mění i cena za klik.

Cena, kterou nabízíte, není totožná s cenou, kterou platíte. Nabízíte maximální cenu za kliknutí (kolik jste maximálně ochotni zaplatit za návštěvníka) a systém vám garantuje, že tuto cenu nikdy nepřekročí. Reálná cena, kterou budete platit, ale může být i nižší. Systém se sám stará o to, aby inzerent platil jen takovou cenu, jaká je potřeba k udržení pozice. Jinými slovy, platíte vždy jen o jednotku víc, než je třeba k přeskočení konkurenta pod vámi.

Protože cenu ovlivňuje množství konkurenčních reklam, jejich cenové nabídky a jejich skóre kvality, dopředu nedokážeme přesně určit, jakou cenu budeme platit. Platí ale, že čím obecnější a konkurenčnější klíčové slovo je, tím bude pravděpodobně i dražší.

S jakými typy CPC se setkáte

Cena za klik (CPC — Cost-Per-Click) se v PPC systémech vyskytuje hned v několika různých souvislostech:

  • Maximální nabídka (max CPC) — je cena, kterou nabízíte, maximální limit, jenž jste ochotni za klik platit. Za žádný jednotlivý klik nezaplatíte více. Maximální cena, kterou vás nechá systém nabídnout, je v Skliku 1 000 Kč, v Google Ads 1 000 USD (resp. ekvivalent měny účtu podle aktuálního kurzu).
  • Skutečná cena za klik — je cena, kterou reálně platíte a která je buď stejná, nebo většinou nižší než vaše maximální nabídka.
  • Průměrná cena za klik — v přehledech v Google Ads a Skliku nevidíte ve skutečnosti cenu za každý jednotlivý klik, ale vidíte průměrnou cenu za nějaké období pro dané klíčové slovo, skupinu slov nebo kampaň.
  • Minimální nabídka (min bid) — je cena, kterou systém vyžaduje, aby vůbec pustil vaše klíčové slovo do aukce. U každého slova a inzerenta je tato požadovaná nabídka různá, ale systémově nejnižší možná nabídka je v Google Ads 1 halíř (resp. 0,01 měny účtu) a v Skliku 50 haléřů.
  • Minimální nabídka pro první stránku (first page bid) — Google Ads také vypočítává minimální nabídku, kterou je třeba zvolit, abyste se dostali mezi inzerenty na první stránce výsledků vyhledávání (protože ty další už jsou dost nezajímavé).
Pozn.: Sklik měl roky minimální cenu za klik 20 haléřů, na 50 haléřů byla zvýšená 4. listopadu 2019. To mohlo u některých hodně levných sestav k tomuto dni zvýšit průměrnou reálnou cenu placenou za kliknutí.

Také by vás mohlo zajímat

Něco se vám nezdá?