HTTP/HTTPS (HyperText Transfer Protocol Secure)

HTTP (HyperText Transfer Protocol) je způsob pomocí kterého prohlížeč komunikuje se vzdáleným serverem. Tato komunikace je to samé, jako byste své soukromé informace říkali každému. A to rozhodně nechcete. Právě z toho důvodu bylo vyvinuto HTTPS.

HTTPS (HyperText Transfer Protocol Secure) používá HTTP spolu s protokolem SSL nebo TLS, jenž zajišťuje šifrování. HTTPS tak zajistí bezpečnost informací, důvěrnost přenášených dat, ověření identity a integritu obsahu.

Proč mít zabezpečený web?

Dnes již HTTP nestačí. I Google, právě z důvodu bezpečnosti, tlačí provozovatele stránek, aby používali HTTPS. Upřednostňuje ve výsledcích vyhledávání stránky, které jsou certifikované, důvěrné a bezpečné.

Nezabezpečený web působí pochybně. Pokud web není na HTTPS, v prohlížeči se objeví varování: „Nezabezpečeno“, „Not Secure“ nebo symbol přeškrtnutého zámku. Návštěvníka webu to může znejistět a odradit od dalšího používání webu. Zejména v případech, kdy jde o:

  • odeslání citlivých informací (osobní údaje, heslo),
  • online nakupování (platební transakce a údaje ke kartě).

S HTTPS získáte i zelený štítek zabezpečení (zobrazuje se např. v Google Chrome) u URL adresy. Zabezpečením webu zvýšíte jeho důvěryhodnost. Zákazníci mají větší důvěru, že jejich osobní údaje jsou bezpečí. HTTPS zabezpečuje soukromí několika způsoby:

  • ověřuje, že web je přesně tím serverem se kterým má mluvit,
  • zabraňuje manipulaci třetími stranami,
  • šifruje veškerou komunikaci URL, chrání tedy jak čísla kreditních karet, tak i historii prohlížeče.

Problémy nezabezpečeného webu v marketingu

Kromě samotné důvěryhodnosti a vnímání bezpečnosti uživatelem webu může být absence HTTPS i technickou překážkou v marketingu:

  • Pozice ve vyhledávačích — web bez HTTPS může mít horší pozici ve výsledcích vyhledávání na Googlu. HTTPS je pro Google výhoda.
  • Shopping Ads — e-shopy bez HTTPS pro celý proces objednávky se ani nedostanou do Google Nákupů, zamítnuté budou již na úrovni Google Merchant Center.